Министърът на културата Мариан Бачев участва в двадесетата Световна среща на българските медии, организирана от Българската телеграфна агенция (БТА). Той приветства участниците в откриването днес, 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в Националния пресклуб на БТА в София.
„Преди всичко искам да Ви поздравя по случай най-хубавия и най-обединяващия ни български празник – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност! Ден, в който с право се гордеем още повече, че буквите на България са азбука на Европа. Позволявам си да поздравя и генералния директор на Българската телеграфна агенция, г-н Кирил Вълчев, който днес чества деня на рождението си и имения си ден! Г-н Вълчев, в този празничен и символичен ден Ви желая здраве, сили и вдъхновение в мисията, която изпълнявате – да ръководите най-старата и авторитетна национална медийна институция с отговорност, визия и уважение към фактите, историята и обществения интерес. Вашата последователност, правна и журналистическа компетентност, както и дълбокото Ви уважение към словото и институционалната памет, са гарант за устойчивото развитие на БТА в полза на всички българи – у нас и по света“, каза министър Бачев при откриването на срещата.
По думите на министър Бачев, освен събитие за гилдията, медийната среща е и национална кауза, тъй като осигурява възможност за общуване на медиите на българите извън България – като посредници към нашите общности в чужбина, с представители на държавните институции.
„Темата, която ще дискутираме днес – „Културата в медиите“ – е особено важна в контекста на нашето време. Живеем в епоха на бурен технологичен напредък в областта на комуникациите и създаването на съдържание, в информационно изобилие, но често – и в дефицит на смисъл. Тук идва голямата роля на културата, която има способността да бъде ориентир, да задава стойности, а медиите – да я правят видима, достъпна и жива. Говорим за културата, създадена от хората за хората“, посочи министър Бачев.
Той бе категоричен, че културното съдържание в медиите не е просто отделен жанр, а израз на отношението ни към обществото, към идентичността и към бъдещето. „Когато медиите съхраняват, представят и насърчават културата, те изпълняват не просто информационна, а градивна, просветителска и интегрираща функция. Именно затова е изключително важно в тази среща да обменим опит, идеи и мотивация за това как да развиваме културната журналистика в полза на обществото, в диалог с традициите и с поглед към новите поколения“, каза още министърът на културата.
„Вярвам, че ролята на българските медии, особено на онези зад граница, е не просто да предават новини, а да пазят културната идентичност, езика и паметта ни – онова, което ни свързва отвъд географията. Като министър на културата, Ви уверявам, че имате пълната ми подкрепа за каузата тази връзка да се поддържа, развива и утвърждава“, заяви министър Бачев и допълни, че подкрепя усилията на БТА да събира журналисти, експерти и културни дейци от цял свят в едно духовно пространство на диалог. „Именно в такъв диалог между културата и медиите се ражда устойчивото общество“, каза министър Бачев и пожела успех на форума.
Темата на тазгодишното издание на събитието е „Медии и знание“. Във форума – присъствено и онлайн, участват български журналисти от 25 държави, включително България. Сред тях са 46 журналисти от 34 българоезични медии по света, както и представители на 36 медии от България.
В откриването взеха участие вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, Цар Симеон Втори (1943-1946 г.), председателят на Комисията по културата и медиите на Народното събрание Тошко Йорданов, главният редактор на списанието за култура „Хемус“, Унгария, Светла Кьосева, председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Йорданка Фандъкова, кметът на София Васил Терзиев.